KC Logo
Group Name: DNRP/WLRD - River and Floodplain Management Section (RFMS)
Parent Group: DNRP - Water and Land Resources Division (WLRD)
Web Link: https://www.kingcounty.gov/environment/wlr/sections-programs/river-floodplain-section.aspx

Group Employee List

Employee Name

Title

Phone

Location

Akyuz, Kate Capital Project Manager IV 206-477-4607 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Alba, Christine Contract Specialist I 206-263-2874 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Alvarado, Jessica Contract Specialist I 206-263-5898 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Amrhein, Seth Environmental Scientist III 206-263-6923 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Aro, Sylvia Administrative Specialist 206-477-4727 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Bannister, Thomas Envionmental Scientist III 206-263-6952 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Barrett, Lillian Communications Specialist IV 206-263-5941
Bartolini Venegas, Linda Project/Program Manager II 206-263-9022
Barton, Chase Supervising Engineer, SF Skykomish/Snoqualmie River Basin 206-477-4854 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Bauman, Kerry Senior Ecologist 206-477-4637 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Bean, Thomas (Tom) Engineering Special Projects Lead 206-477-4638 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Beggs, Mark Engineer III 206-263-6789 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Bergrud, Shawn Engineer II 206-477-4642 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Bertolotto, Chrys Project/Program Manager III 206-263-2677 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Bleifuhs, Steve Section Manager 206-477-4726 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Bloxton, Thomas Envionmental Scientist II 206-263-6870 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Brubaker, John (Dan) Engineer III 206-477-2068 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Brummer, Christopher (Chris) Supervising Engineer, Cedar/Sammamish/White River Basins 206-477-4655 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Buitrago, Kristopher Restoration Ecologist 206-263-1060 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Bunn, Jeremy Envionmental Scientist III 206-263-6824 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Buyco, Michael Environmental Scientist I (STT) 206-206-477-6669 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Carbaugh (Rowlan), Tammy Contract Services Team Supervisor 206-477-4816 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Carlos, Ricardo Contract Specialist I 206-477-2153 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Carter, Hannah Intern II 206-263-9317 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Chum, Linda Contract Specialist I (SDA) 206-477-1323 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Clarke, Erin Contract Specialist I 206-206-263-5873 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Comanor, Kyle Engineer IV (Technical Services) 206-477-4076 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Doak, Suzanna (Zanna) Environmental Scientist I 206-477-3680 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Dulan (Whited), JoAnn Contract Specialist II 206-477-2789 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Escalera Sanchez, Alexander Environmental Scientist I (STT) 206-263-9312 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Gelaw, Ashagrie Engineer II 206-263-1954 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Hardy, Jessy Engineer II 206-263-6743 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Hayes, Lynne Administrative Specialist II 206- KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Hays, Ava Intern II 206-206-477-5945 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Heckendorf, Dan Senior Engineer 206-477-8459 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Hepburn, Susan Administrative Services Team Supervisor 206-263-0933 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Hughan, Alex Project/Program Manager II 206-263-5786 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Isaac, Edna Contract Specialist I 206-477-4864 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Johnston, Katrina Business and Finance Officer 206-477-4728 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Jonson, Clarizza (Claire) Engineer III 206-477-4720 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Kara, Fatin Supervising Engineer, Green River Basin 206-477-3657 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Kays, Gus Engineer III 206-263-6982 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Kis-Young, Darian Engineer I 206-263-0937 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Klochak, John Environmental Scientist III 206-263-8343 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Klusman, Steve Economist 206-477-4729 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Knox, Matt Environmental Scientist III 206-263-0119 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Koon, John Maintenance Supervisor 206-890-2562 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Lewis, Teresa Project/Program Manager III 206-477-6435 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Lincoln, Alex Senior Ecologist 206-263-0989 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
McPherson, Heather Engineer I 206-263-3540 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Murray, Brian Manager, Program and Policy Services 206-477-4782 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Oakes, Seth Project/Program Manager III 206-477-1012 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Olivares, Cristina Engineer II 206-477-4702 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Peters, Erik Capital Project Manager IV 206-477-4797 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Plischke, Andrea Contract Specialist I (SDA) 206-477-6515 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Radloff, Judi Geologist 206-263-6844 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Reinelt, Lorin Managing Engineer, Countywide CIP 206-477-4808 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Robinson, Patty Project/Program Manager III 206-263-0543 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Ruebel, Mark Supervisor, Capital Project Strike Team 206-477-4090 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Sandford (Faegenburg), Nancy Cedar/Sammamish/Issaquah Project Manager 206-477-4688 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Sebhat, Naod Engineer I 206-477-3797
Seitz, Natalie Project/Program Manager III 206-477-1655 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Shelton, Stephanie Supervising Ecologist 206-477-3158 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Smith, Jay Senior Engineer 206-477-4356 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Strazer, Mary Engineer III 206-263-5817 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Stypula, Jeanne Managing Engineer, Countywide Technical, Ecological, and Maintenance Services 206-477-4833 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Titchbourne, Julie Supervising Engineer, Countywide Capital Team 206-477-1845 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Torres, Stella Capital Project Manager III 206-263-0969 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Vanderpool, Katy Policy and Planning Supervisor 206-477-4841 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Walker, Monica Project/Program Manager III 206-477-4843 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Winjum, Tracy Engineer II 206-263-0174 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Wu, Valerie Engineer III 206-206-263-5756 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Xu, XueXin Intern II 206-263-0117 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Young, Jay Senior Engineer 206-477-4858 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600
Zweig, Ken Program Manager 206-477-4732 KSC-NR-5600201 S Jackson Street, Suite 5600